Az SRS Informatika Kft. által üzemeltetett központi szerver országosan 46 töltőállomásról gyűjti össze az adatokat. Ez a szerver 8 fő régió számára készít adatelemzéseket.
A Kútinfó rendszer fő feladatai:
- Tankolási tranzakciók biztosítása az elvárt azonosítási folyamatokkal. A tranzakciók utólagos lekérdezése (Számlázó rendszer).
- A műszaki elemek megjelenítése folyamatábrák használatával, a változások nyomon követése. Csapok, szelepek állapotának megjelenítése (Megjelenítő rendszer).
Tankolási és számlázó rendszer
A töltőállomásokon a tankolás csak abban az esetben lehetséges, ha 3 azonosító ismert: kötelező azonosítani a mozdonyt, amelybe a tankolást végezzük, a mozdonyvezetőt, valamint a töltőállomás kezelőjét. A három azonosítót a rendszer ellenőrzi. A rendszer továbbá köteles ellenőrizni, hogy a tankolócső mozdonyhoz van-e csatlakoztatva. A tankolás csak akkor kezdődhet meg, ha minden komponenst felismer a rendszer.
Az azonosítási feladatokat egy ipari számítógép (tankolóautomata) végzi el. A Hectronic tankolóautomata a tankolópumpa mellett helyezkedik el. A következő meghatározó elemek alkotják:
- LCD kijelző,
- vandálbiztos billentyűzet,
- hőpapírnyomtató,
- rádióvevő.
Az azonosítás a rádióvevővel történik, amelynek ellenpárja (adó) a mozdonyba van szerelve. A jeladó azonosítja a mozdonyt, a mozdonyvezetőt, és jelzi a tankolócső kapcsolódását. A töltőállomás kezelője azonosítja magát chipkártyája segítségével a tankolóautomata kártyaolvasóján.
A mozdonyvezető azonosítókártyája ugyanazon a technológián alapul, mint a töltőállomás kezelőjéé. Az olvasás a mozdonyon elhelyezett kártyaolvasón történik.
Az adatok feltöltődnek a számítógépre. A számítógép WAN hálózaton keresztül továbbítja az adatokat a központ felé.
A tranzakciók a TM OFFICE számlázóprogram segítségével előhívhatóak a töltőállomáson. A szerveren lévő számlázóprogram neve AKH OFFICE.
Minden töltőállomás tankolási adatai lehívhatók az AKH szerverről, az ahhoz kapcsolódó diszpécserközpontokban, internetböngésző segítségével, WAN hálózaton keresztül. Listákat lehet lehívni a mozdonyokról, a mozdonyvezetőkről és a töltőállomás kezelőjéről az azonosítók segítségével. Lekérdezések készíthetőek adattípusok, időintervallumok szerint is. A regionális központok csak a saját régiójuk adatait tudják lekérdezni. A régióközpontokban nincs adatbázis.
Megjelenítő rendszer
A műszaki alkotóelemek, pumpák, szelepek állapota PLC segítségével jelenik meg a számítógépen. A fogadott jelekből a Buildog program az alkotóelemek aktuális állapotát egy rajzolt diagramon keresztül jeleníti meg. Ezek a státuszok egy előre rögzített időpontban a WAN hálózaton keresztül kerülnek fel a központi és regionális központokba.
A tartályszintmérő adatait is összegyűjti a központi szerver. Ez a rendszer logikai működéseken keresztül ellenőriz, és akkor ad engedélyt, ha a státuszok lehetővé teszik a tankolást. Például: van-e olyan szelep, amely megsérült a tankolás során, ha nincs magas vízszint a tartályban, ha nincs a minimális szint a tartályban, stb. Ha bármelyik előbb említett esemény fennáll, a Buildog alkalmazás lezárja a tankolást.
Biztonsági rendszer
A biztonsági rendszer 8 zónás riasztórendszerből és érzékelőkből áll, mely szintén az állomás számítógépéhez csatlakozik. A riasztórendszer védi a tartályfedőt, a tartálypark kerítését, a konténeres tartályok ajtaját, és azoknak a helyiségeknek az ajtaját, ahol a számítógép megtalálható. Az épület riasztása esetén sziréna jelzi a behatolást.
A BUILDOG program kezeli a riasztásokat a számítógépen. Az állomások jelzik a riasztások helyét egy digitális térképen és elküldik az esetet a központi és regionális szervereknek.
Adatáramlások a töltőállomás objektumok között
Nagy távolságok vannak a tartálypark, a töltőállomások és a raktár (ahol a számítógép van) között. Néhány helyszínen ez a távolság több száz méter is lehet. A kommunikációs kapcsolat a számítógép és a PLC, töltőautomata, olajmérő között RS232 kommunikációs kábellel történik, melyet ekkora távolságokra nem lehet kiépíteni. Annak érdekében, hogy a kommunikáció zökkenőmentes legyen az RS232 jelet az SRS Informatika megváltoztatta, és optikai kábelen keresztül küldi az adatokat a számítógépszobába. Ez a megoldás megvédi a rendszert a magas feszültségű és villámlásból adódó problémáktól is.
Adatáramlás a töltőállomások a központi szerver és regionális központok között
Annak érdekében, hogy kialakítsunk egy országos hálózatot, a MÁV Zrt. meglévő hálózatát használtuk megfelelő bővítésekkel. Ahhoz, hogy biztonságossá tegyük a WAN hálózatot, egy mentő útvonalat is kialakítottunk ISDN és analóg telefonvonal-hálózatok alkalmazásával.